Fabryka Porcelany Ohme

Hermann Gustav Ohme

Hermann Gustav Ohme

urodził się w 20 grudnia 1841 roku w Weissenfels a/Saale jako syn Carla Augusta Ohmego i Henrietty Ohme z domu Fahner. Nie miał artystycznego wykształcenia, uczył się w Lipsku w szkole handlowej. W 1866 roku, w wieku 24 lat, w czasie wojny niemiecko-austriackiej zaciągnął się do pruskiej armii. Podczas wojny prusko-francuskiej był oficerem w 72 Pułku Piechoty, tam w latach 1870-71 walczył w okolicach Metz i Dijon. Po wojnie osiadł w Hamburgu, gdzie w 1872 roku otworzył dobrze prosperującą firmę.

Z porcelaną związał się dzięki małżeństwu z Anną Richter w 1875 roku. Rodzina żony, szczególnie jej ojciec – August Dimter, była związana z przemysłem ceramicznym. Sama Anna została wychowana przez swoją ciotkę, Theresię Krister, żonę Carla Kristera, właściciela fabryki porcelany w Wałbrzychu. Pierwszy mąż Anny, August Richter, był właścicielem zakładów gazowniczych, które Anna po jego śmierci przejęła i którymi z powodzeniem zarządzała. Prowadzenie firmy gazowniczej miało istotny wpływ na funkcjonowanie fabryki porcelany, ponieważ pozwalało na zasilanie tym surowcem wielkich pieców ceramicznych. Z pierwszego małżeństwa Anna miała troje dzieci.

Anna Richter

W 1878 roku Hermann Ohme przeniósł swoją firmę z Hamburga do Wałbrzycha i prowadził ją jeszcze przez 7 lat, razem z zarządzaniem fabryką porcelany. Fabryka powstała w 1881 roku w Sorgau (Solice Dolne), blisko stacji kolejowej Nieder-Salzbrunn (Szczawienko), natomiast biura fabryki umiejscowiono w Wałbrzychu.
Małżonkowie Ohme mieli swój dom w Wałbrzychu, a w 1908 roku wybudowano kolejną rodzinną rezydencję niedaleko fabryki w Sorgau. Para doczekała się czworga dzieci: Louisy Anny (ur. 16 IV 1878), Hermanna Alfreda (ur. 16 VI 1879), Heleny Anny (ur. 11 VI 1881) i Johanny Marii Louisy (ur. 27 XI 1886).
Hermann Ohme jeszcze przed 1904 rokiem przeprowadził się do Drezna, pozostając jednak dalej współwłaścicielem założonej przez siebie fabryki. Tam też zmarł 28 października 1921 roku w wieku 80 lat i został pochowany na cmentarzu św. Jana.

Rodzinną firmę przejął syn Hermann Alfred, który początkowo studiował języki klasyczne w Genewie, ale ojciec przekonał go do zmiany zainteresowań i podjęcia studiów na wydziale chemii na uniwersytecie w Berlinie. Później studiował jeszcze medycynę i chemię na uniwersytetach w Dreźnie i Wrocławiu. Hermann Alfred pracował w kilku fabrykach porcelany w Anglii. W 1911 roku poślubił Katherinę Werner, z którą miał czworo dzieci: Lieselottę Annę Helenę (ur. 21 XI 1912), Evę Katharinę Louisę (ur. 1 I 1914), Irenę Johannę Elizabeth (ur. 14 IX 1916) i Hansa Hermanna (ur. 21 X 1921). W czasie I wojny światowej Hermann Alfred służył w wojsku i pod koniec wojny awansował do stopnia kapitana. Fabryką porcelany zarządzał do jej zamknięcia w 1932 roku.

Partnerem Ohmego i współwłaścicielem fabryki był Ernst Maria Bauer, inżynier z Sorgau, który pracował jako dyrektor zarządzający fabryki.

 

Ernst Maria Bauer

Ernst Maria Bauer

urodził się 30 października 1853 roku jako syn ówczesnego dyrektora fabryki porcelany C. Tielsch & Co. w Altwasser (Stary Zdrój). „Nie urodziłem się w Arkadii, moją kołyskę otaczał dym z szesnastu pieców do wypału porcelany, […] dorastałem między węglem a skorupami potłuczonej porcelany” – opowiadał o sobie Ernst Bauer. Po uzyskaniu matury we Wrocławiu, potem półrocznej praktyce w zakładzie budowy maszyn Karlshütte w Altwasser studiował inżynierię na Królewskiej Akademii Rzemiosła w Berlinie. W 1876 roku rozpoczął swoją karierę jako ceramik w atelier modelarskim fabryki porcelany Lorenza Hutschenreutera w Selb w Bawarii, w 1877 roku przeniósł się na stanowisko technika w fabryce porcelany braci Hohmann w Oberhausen w Zagłębiu Ruhry, a w 1878 roku wraz ze swoim bratem podjęli się reorganizacji rosyjskiej fabryki porcelany Gorodok w okręgu nowogorodzkim. Po zakończeniu tego zlecenia udał się na krótki pobyt studyjny w Paryżu w siedzibie manufaktury w Sèvres. W 1880 roku podjął pracę jako główny formierz w fabryce porcelany Kister w Scheibe w Turyngii, gdzie pracował aż do otrzymania od Hermanna Ohmego propozycji objęcia stanowiska dyrektora technicznego w jego fabryce.

Ernst Maria Bauer dokonywał pionierskich odkryć na polu techniki. W 1888 roku wprowadził druk kolorowy farbami topliwymi, zaś po roku 1900 druk kolorowy farbami do wypału na ostro. W czerwcu 1894 roku uzyskał patent na zasilany gazem piec kanałowy do wypału porcelany, kamionki, majoliki i szkła. W piecu tego typu wyroby były transportowane na specjalnych wózkach, które wraz ze ścianami kanału tworzyły zamknięte komory przez wszystkie części pieca – od podgrzania, przez wypał do schładzania. System pieca kanałowego, zwanego też tunelowym, został wprowadzony – po raz pierwszy w historii niemieckiego przemysłu ceramicznego – w roku 1906 w fabryce C. Tielsch & Co.
Kiedy w 1900 roku założone zostało zjednoczenie niemieckich fabryk porcelany, do którego należała również fabryka Ohmego, Ernst Maria Bauer znalazł się w gronie pierwszych dwunastu członków jego rady nadzorczej. Uzyskał dożywotni tytuł honorowego członka rady nadzorczej późniejszego Związku Niemieckich Fabryk Naczyń Porcelanowych G.m.b.H (Sp. z o.o.) w Berlinie. Doczekał się uznania dla swoich zasług – zrealizowano m.in. jego pomysł stworzenia towarzystwa dobroczynnego niemieckich fabryk porcelany, którego został pierwszym przewodniczącym i które za cel stawiało sobie działalność dobroczynną na rzecz pracowników przemysłu ceramicznego.

W wieku 68 lat Ernst Maria Bauer wycofał się z zarządzania fabryką Ohmego i osiadł w Jeleniej Górze. Jednak, jako ceniony fachowiec, otrzymał wkrótce zaproszenie do Fraureuth w Bawarii, gdzie wspólnie z synem Martinem Bauerem podjął się budowy dużego pieca tunelowego. Dopiero po ukończeniu tego zlecenia, w styczniu 1925 roku, mógł cieszyć się zasłużoną emeryturą w Jeleniej Górze.
Ernst Maria Bauer zmarł w 1937 roku w wieku 83 lat. Był jednym z najważniejszych inżynierów-ceramików w Niemczech. Jego odkrycia w dziedzinie druku i w wielu innych obszarach znalazły naśladowców w całym przemyśle. Był także sprawnym i uzdolnionym artystycznie modelerem.